Merhaba, ben Gıda Yüksek Mühendisi Asena PERÇİN BAHADIR. Uzun yıllardır gıda güvenliğine hizmet eden bir gıda analiz laboratuvarında çalışıyorum. 

Aflatoksinler, hasattan başlayarak işleme ve depolama aşamalarında ortam koşullarına bağlı olarak gelişen küf çeşitleri tarafından sentezlenen, insan ve hayvanlar için toksik özellikte sekonder metobolitlerdir. Özellikle, kuruyemişler ve kuru meyvelerde en büyük tehlikelerden biridir. Yol açtıkları en önemli sağlık sorunu “karaciğer kanseridir”. Aflatoksinler, Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı (IARC) tarafından Grup 1 karsinojen olarak belirtilmiştir.

İnsan için aflatoksin türlerinin maruziyetinin ana kaynağı diyettir. Aflatoksin gıdalarda gözle tespit edilemez. Bu yüzden tek çare aflatoksin kontamine olmuş gıdaların tüketilmemesidir.

Biz sizler için öncelikle temiz tedarikçiler buluyor, aldığımız numuneleri akredite laboratuvarlarda analiz yaptırıyor ve ürünlerimizi uygun koşullarda saklayarak depolama sırasında da aflatoksin oluşmasının önüne geçiyoruz.

Nontoxinlife ailesi olarak tüm Türkiye’yi toksinsiz gıdalarla kavuşturmayı hedefliyoruz.